Jaki materiał wybrać na dach?

Dach to podstawa i jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu – gdy ma się solidny dach nad głową, łatwiej o spokojne i bezpieczne życie. Gdy przychodzi moment, kiedy trzeba wybrać materiał na dach, może się to skończyć bólem głowy, ponieważ na rynku dostępnych jest bardzo wiele propozycji materiałowych.

Podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Nośność więźby dachowej.
  • Warunki zewnętrzne (średnia siła wiatru, opady deszczu i śniegu na danym terenie).
  • Kąt nachylenia dachu.
  • Kształt konstrukcji dachowej.
  • Dopasowanie kolorystyczne i wzornicze materiału do reszty domu i najbliższego otoczenia.

Ważne są oczywiście także indywidualne preferencje (jedni wolą rozwiązania klasyczne, inni na przykład płyty bitumiczne czy blachę trapezową) oraz doświadczenie ekipy budowlanej – niektórzy dekarze specjalizują się w pokryciach dachowych z dachówki, inni z blachy.

Rodzaje pokryć dachowych

Istnieje bardzo wiele pokryć dachowych, niektórzy próbują wracać do starych rozwiązań w rodzaju strzechy czy nawet kamienia naturalnego, jednak wciąż najpopularniejsze są te typy materiałów:

  • Dachówki ceramiczne – wypalane z gliny – trwałe, estetyczne i wytrzymałe.
  • Dachówki cementowe (betonowe) to mocna propozycja o silnych właściwościach mrozo- oraz ognioodpornych.
  • Blachodachówki – zwykle mają aluminiowy albo stalowy rdzeń – bardzo wytrzymała, lekka, dostępna w wielu kolorach oraz tania opcja.
  • Gont bitumiczny – cechuje się sprawnym i szybkim montażem; jego rdzeń wykonany jest z włókna szklanego.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Istnieją ścisłe zasady dotyczące materiałów, które mogą zostać wykorzystane jako pokrycie przy różnego rodzaju typach dachów – na przykład dachówki ceramiczne można wykorzystać wtedy, gdy dach ma kąt nachylenia wynoszący przynajmniej 22 stopnie – przy goncie bitumicznym ta liczba wynosi 12. Należy pamiętać także o wadze pokrycia dachowego, zbyt ciężki materiał może mieć niekorzystny wpływ na więźbę dachową, a zbyt lekki zostanie łatwo zerwany przez pierwsze podmuchy wiatru.

W tak ważnej kwestii jak pokrycia dachowe należy skonsultować się z dekarzem o dobrych opiniach, który to fachowym, i co najważniejsze, obiektywnym okiem będzie mógł ocenić sytuację konstrukcyjną, wybierając najlepszy materiał na dach. Lepiej nie oszczędzać na dachówkach, bo wybranie tanich modeli, wykonanych ze słabych materiałów szybko może się zemścić (zmieniający się klimat nie oszczędza słabych dachów). Dachówki ceramiczne są zwykle najbardziej estetycznym oraz najtrwalszym sposobem na przykrycie więźby dachowej.