Na czym polega hydroizolacja fundamentów?

Fundamenty są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, ponieważ to one decydują o jego stabilności i solidności. Jednak ich poprawne wykonanie to nie wszystko. Konieczna jest również tzw. hydroizolacja. Czym ona jest? I o czym warto pamiętać przy jej tworzeniu? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest hydroizolacja fundamentów?

Hydroizolacja fundamentów to warstwa ochronna, która ma na celu odseparowanie fundamentów od niekorzystnego działania wody i wilgoci. Powierzchnia ta tworzona jest na wiele sposobów – w zależności od rodzaju fundamentów, a także typu i zaawansowania czynników zewnętrznych.

Wyróżniamy m.in.:

  • izolację poziomą, która jest układana między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i ścian nośnych,
  • izolację pionową, która jest wykonywana na ścianach fundamentowych od strony gruntu, a często również od wewnątrz, do głębokości przemarzania gruntu.

Hydroizolacja fundamentów – o czym pamiętać?

Jeśli planujesz wykonanie hydroizolacji fundamentów warto pamiętać, by wszystkie działania powierzyć fachowcom. Tylko wtedy zyskasz gwarancję dobrego efektu końcowego i pełnej ochrony przed wilgocią. Profesjonalna ekipa przeprowadzi analizę sytuacji i na podstawie obserwacji dobierze właściwe produkty i technikę.

Warto także dodać, że stworzenie hydroizolacji jest znacznie prostsze na etapie budowy domu. W przypadku starego budownictwa zadanie to staje się trudniejsze, ale nie niemożliwe. Konieczne jest jednak stopniowe odkopywanie fundamentów, osuszanie ich i oczyszczanie, a następnie nałożenie warstwy hydroizolacyjnej. Tak jak już wspomnieliśmy ważne jest również wykorzystanie najwyższej jakości materiałów. Właśnie takie propozycje znajdziesz w naszej ofercie – sprawdź!