Wytrzymałe meble ogrodowe – z jakich materiałów powinny być wykonane?

Ogród jest idealnym miejscem na relaks, odpoczynek czy wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Meble, które wybierzesz do tego, by zaaranżować to wyjątkowe miejsce muszą być przede wszystkim funkcjonalne, ale też powinny one uzupełniać piękno roślinności. Z ogrodu można korzystać przez większą część roku. Zarówno, kiedy budzi się on do życia na wiosnę, ale też nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie spadających wielokolorowych jesiennych liści. Właśnie dlatego muszą być to meble, których wykonanie gwarantuje trwałość bez względu na temperaturę i warunki atmosferyczne. 

Klasyczne drewniane meble do ogrodu

Wybierając meble ogrodowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy materiał, z którego są wykonane, jest odporny na zmiany wilgotności powietrza czy inne wahania atmosferyczne. Musi być on również łatwy do utrzymania w czystości. Najczęściej wybieranym materiałem do ogrodu jest oczywiście drewno. Przede wszystkim dlatego, że naturalnie komponuje się z otoczeniem zieleni. Łatwo jest je pielęgnować poprzez malowanie farbą z impregnatem, przez co można zmieniać ich wygląd. Jednak nie należy wystawiać drewnianych mebli na działanie niskiej temperatury ze względu na to, że ten materiał zmienia wówczas swoją strukturę i ulega zniekształceniom. 

Nowe trendy w Twoim ogrodzie

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są meble ogrodowe wykonane z rattanu oraz technorattanu. Rattan jest materiałem naturalnym wyrabianym z drewna palmy. Jest on zarówno lekki oraz elastyczny, co umożliwia uzyskanie efektu plecionki. Dzięki tym właściwościom również łatwo transportować i przenosić meble wykonane z tego materiału. Idealnie komponują się one z zielenią oraz dobrze sprawdzają się na tarasie lub ganku. Technorattan jest syntetycznym materiałem imitującym rattan i różni się od niego przede wszystkim trwałością i wytrzymałością.

Urok metalowych mebli ogrodowych

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają potrzeby wprowadzać częstych zmian w aranżacji ogrodu, są metalowe meble, łatwe do osadzenia w jednym miejscu. Ostatnio coraz bardziej modne stają się meble o bogato zdobionych, ażurowych oparciach i podłokietnikach nawiązujących do mebli w starym stylu. Meble te są o wiele bardziej stabilne i wytrzymałe, jednak ich wadą jest to, że szybko absorbują temperaturę z otoczenia, co może być uciążliwe w bardzo ciepłe dni. Pewnego rodzaju alternatywą mogą być w tym wypadku meble aluminiowe, które potrafią bardzo przekonująco imitować metal, ale są o wiele lżejsze i bardziej ergonomiczne w transporcie i przenoszeniu.