Co wybrać – dywan czy wykładzinę dywanową?

Pokrycie podłogi to podstawowy element aranżacji mieszkania. Nie tylko bowiem uzupełnia estetykę pomieszczenia, ale ma też wpływ na komfort życia jego mieszkańców. Co jednak powinniśmy wybrać, urządzając wnętrze – dywan czy wykładzinę? Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę obu wariantów wraz z zestawieniem ich najważniejszych zalet i wskazaniem pomieszczeń, w których szczególnie się sprawdzą.

Dywany – cechy i zastosowanie

Tym, co szczególnie odróżnia od siebie dywany i wykładziny dywanowe, jest fakt, że te pierwsze zawsze mają charakterystyczny rozmiar i kształt, oferując tym samym wiele możliwości aranżacyjnych. Dywan można ułożyć w wybranym miejscu pokoju, zestawiając go z konkretnymi meblami lub nawet podkreślając za jego pomocą estetykę podłogi – nie musi on bowiem pokrywać jej w całości. Producenci wychodzą naprzeciw estetycznym potrzebom Klientów, oferując dywany z różnych materiałów, a także o zróżnicowanych formach, kolorach i zdobieniach. Krótko mówiąc – dywan oferuje szerokie możliwości stylizacji estetycznej wnętrza. Jednocześnie nie przestaje pełnić swej bardziej praktycznej funkcji – a jest nią ogrzewanie pomieszczenia. Ciepły, puszysty dywan uchroni nasze stopy przed kontaktem z twardą i zimną podłogą, możemy też na nim wygodnie usiąść lub położyć się – np. po to, by pobawić się z domowym zwierzątkiem lub pograć w planszówki ze znajomymi.

Wykładzina dywanowa – charakterystyka i najważniejsze cechy

Podobnie jak dywany, wykładziny dywanowe również odgrywają ważną rolę w aranżacji estetycznej pomieszczenia – ma ona jednak trochę inny charakter niż w przypadku tych pierwszych. Wykładziny pokrywają bowiem całą powierzchnię podłogi, tym samym stanowiąc jeden z najbardziej wyrazistych elementów wystroju wnętrza. Jednocześnie są jednak na tyle uniwersalne, że bez problemów uda się je dopasować do dowolnego typu pomieszczenia. Ze względu na niską cenę stanowią też idealne rozwiązanie dla tych, których nie stać na pokrycie podłogi kosztownym dywanem. Łatwo jest też utrzymać je w czystości. Wszystko to sprawia, że oprócz mieszkań prywatnych wykładziny dywanowe znajdują szerokie zastosowanie również w miejscach publicznych, takich jak poczekalnie, korytarze czy biura.