Rośliny ogrodowe jednoroczne i wieloletnie – popularne gatunki

Rośliny jednoroczne to wspaniała ozdoba rabat ogrodowych – dzięki nim możemy każdego roku tworzyć coraz to nowe kompozycje kwiatowe zachwycające niezwykłymi barwami i kształtem. Dla urozmaicenia warto posadzić je obok roślin wieloletnich, czyli tzw. bylin. Dzięki temu aranżacja ogrodu będzie bardziej interesująca.

Popularne gatunki roślin jednorocznych

Nasturcje – są to rośliny proste w uprawie, bardzo łatwo jest też wyhodować je z nasion. Ich zaletą jest to, że rosną bardzo szybko, wcześnie więc ozdobią ogród. Rozwijają krągłe liście i intensywnie kolorowe kwiaty. Popularnym wyborem do ogrodu są żółte i czerwone, a także dwubarwne. Ponieważ pędy nasturcji są długie i wiotkie, warto posadzić je blisko ogrodzenia lub podeprzeć w inny sposób. Co ciekawe, kwiaty i liście nasturcji są jadalne – ich pikantny smak może w interesujący sposób wzbogacić nasze wiosenne dania.

Begonie – ich pełna nazwa to „begonie stale kwitnące”. Jeżeli posadzimy je w ogrodzie na początku lata, będą kwitnąć niemal do końca jesieni. Rośliny te formują się w obsypane delikatnymi kwiatami niewielkie krzewy o mięsistych liściach. Ponieważ występują w różnych odcieniach zieleni, z ich pomocą można w interesujący sposób zaaranżować ogród. Begonie najlepiej rosną posadzone na słońcu, w ziemi ogrodowej o kwaśnym odczynie.

Aksamitki – ich zaletą jest to, że nie wymagają szczególnej opieki. Dobrze czują się w każdym rodzaju ziemi i będą ładnie rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Mają bardzo wiele odmian, które znacznie różnią się między sobą m.in. pod względem wysokości, kolorów czy kształtu kwiatów. Z ich pomocą możemy więc urządzić piękny i ciekawy, a jednocześnie mało wymagający ogród. Kwitną od początku lata do późnej jesieni.

Popularne gatunki roślin wieloletnich

Irysy syberyjskie – najlepiej rosną w kwaśnej i wilgotnej ziemi – dlatego będą się świetnie czuły np. w okolicach fontanny czy oczka wodnego. Najczęstszy wybór to irysy o niebieskich i białych kwiatach, lecz ostatnio popularne stają się również żółte czy fioletowe. Rośliny te zakwitają późną wiosną i zrzucają kwiaty w połowie lata.

Piwonie – ci nestorzy przydomowego ogrodu mogą rosnąć przez kilkadziesiąt lat – znane są nawet rośliny, które dobiły do setki. Najpopularniejszym wyborem jest piwonia chińska, która w maju i czerwcu rozwija piękne białe, różowe lub żółte kwiaty. Rośliny te najlepiej rozwiną się w żyznej ziemi i na słonecznym stanowisku. Pamiętajmy, by posadzić je płytko – nie więcej niż 5cm pod ziemią, inaczej nie będą ładnie kwitnąć.

Fiołki ogrodowe – czyli po prostu popularne bratki. Te urocze kwiaty rosną w niewielkich kępkach, a ich liczne odmiany rozwijają kwiaty niemal we wszystkich kolorach. Lubią zarówno stanowiska słoneczne, jak i pogrążone w półcieniu, lecz potrzebują żyznej i wilgotnej ziemi. Kwitną od kwietnia aż do końca czerwca.