Czym się kierować wybierając drzwi wejściowe?

Drzwi wejściowe wraz z oknami i elewacją stanowią wykończanie całego budynku. Dobrze jest, kiedy są tak dobrane, że przyciągają oko i zachwycają, ale przy wyborze drzwi nie możemy kierować się jedynie względami estetycznymi. Dlaczego?

Rodzaje drzwi wejściowych ze względu na materiał, z którego są wykonane

Wybór drzwi zewnętrznych powinien być podyktowany jeszcze względami technicznymi. Jednym z podstawowych kryterium jest współczynnik przenikania ciepła U. Im mniejsza jego wartość, tym mniejsze straty ciepła w budynku. Od 2021 r. współczynnik U dla drzwi wejściowych nie powinien być wyższy niż 1,3 W (m2*K). Wartość współczynnika zależy od rodzaju materiałów, z jakich wykonane są drzwi. Mamy do wyboru drzwi wejściowe ze stali, z PCV, aluminium i drewna. Przy zakupie drzwi warto zwrócić uwagę, czy podana wartość współczynnika U dotyczy całych drzwi, czy tylko ich części. Ważne jest, aby materiały izolacyjne wypełniające skrzydło znalazły się również w ościeżnicy oraz progu.

Najczęściej kupowanymi na rynku są drzwi stalowe. Mają one ramę z metalu lub drewna, do której przymocowane są arkusze blachy. Między nie wkładany jest materiał termoizolacyjny. Na zewnątrz do blach mocowane są okleiny drewnopodobne, ze sklejki lub drewniane. W zależności od ilości i jakości wykorzystanego materiału izolacyjnego drzwi stalowe mogą osiągać bardzo dobre parametry współczynnika U = 0,8 W (m2*K), którą to przypisuje się do drzwi pasywnych.

Kolejnym popularnym typem są  drzwi wykonane z PCV. Charakteryzują się one lekką konstrukcją oraz dobrymi parametrami izolacji cieplnej. Drzwi z PCV są jednymi z najtańszych na rynku. Ze względu na plastyczność materiału oraz możliwości różnorodnego barwienia ich, drzwi z PCV można dostosować niemalże do każdego rodzaju stolarki okiennej.

Najdroższymi na rynku są drzwi drewniane. Mają one bardzo dobre parametry cieplne. Drzwi z litego drewna zdobią elewacje budynku, dodając jej elegancji i prestiżu. Jednak wymagają od właścicieli zaangażowania, systematycznej konserwacji oraz regulacji.

Przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę na uszczelki, które powinny być co najmniej podwójne, również w progu. Wybierając drzwi, powinniśmy kierować się też współczynnikiem izolacji akustycznej Rw. Im jest on niższy, tym lepiej świadczy o drzwiach.