Dywan wełniany czy syntetyczny – jaki wybrać?

Szczyt popularności dywanów w Polsce prawdopodobnie już minął, choć wciąż znalazłoby się wielu miłośników domowego ciepła, które zapewnia odpowiednio dobrany model tego akcesorium. Historia dywanów zaczęła się mniej więcej tysiąc lat temu i od tamtego czasu stworzono bardzo wiele techniki ich wytwarzania. Aktualnie dywany głównie dzieli się na te naturalne oraz syntetyczne. Na jaki rodzaj się zdecydować?

Przytulność wełny

Dywany produkowane w Europie są najczęściej wytwarzane maszynowo z wykorzystaniem wełny nowozelandzkiej. Na Bliskim Wschodzie bardziej popularna jest wełna kaszmirska i tkanie ręczne. Wełna jest bardzo przytulnym materiałem, który przez lata pozostaje miękki i puszysty oraz nie elektryzuje się. Dywany z niej wykonane uchodzą za bardzo ciepłe i dobrze izolujące od zimnej podłogi i hałasów.

Dywany wełniane nie nadają się jednak dla osób, które są uczulone na ten naturalny materiał. Dużo trudniej się je czyści niż dywany syntetyczne oraz są one lepszym środowiskiem dla rozwoju grzybów, pleśni czy roztoczy. Oczywiście dywany wełniane są także sporo droższe niż dywany syntetyczne.

A może warto zdecydować się na dywan syntetyczny?

Dywany syntetyczne poza swoimi niewątpliwymi zaletami, takimi jak cena czy możliwość ich łatwego czyszczenia, mają także swoje wady. Syntetyki są zwykle zdecydowanie mniej trwałe niż dywany wełniane, mają niższą jakość oraz łatwo się wycierają oraz odkształcają. Nic także nie zastąpi przyjemnej w dotyku wełny, którą bardzo trudno podrobić w wersji syntetycznej. 

Dywany wełniane polecane są miłośnikom naturalnych rozwiązań, którzy dysponują większym kapitałem. Modele syntetyczne zaś przypadną do gustu alergikom, którzy cenią sobie możliwość częstego prania swojego dywanu.