Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi to nie tylko część przestrzeni, ale i ciekawy aspekt wizualny, który sprawia, że pomieszczenie zostaje dopełnione. Dzięki szerokiej ofercie drzwi dostępnych na rynku możemy znaleźć te, które będą odpowiadać naszym preferencjom i gustom. Dobry wybór znacząco wpłynie na komfort życia codziennego w domu. 

Sposób otwierania drzwi

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy w ciągu dnia bardzo wiele razy, dlatego warto zwrócić uwagę na, aby było to w miarę komfortowe i nie sprawiało nam kłopotów. Oto kilka przykładów najpopularniejszych drzwi:

  • drzwi rozwierne – Łatwo znaleźć je w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Najczęściej stosowane i spotkane w domowych przestrzeniach.
  • drzwi wahadłowe – Rzadko stosowane w domach. Częściej wewnętrzne drzwi wahadłowe montuje się w restauracjach. W porównaniu do innych rodzajów drzwi, zamykają się samoistnym ruchem wahadłowym.
  • drzwi składane i harmonijkowe – Sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, gdy je otwieramy. Skrzydło drzwi porusza się na szynie. 
  • drzwi przesuwne – Podobnie jak składane i harmonijkowe, przesuwają się na szynie. Podczas otwarcia ich skrzydło tworzy element ściany lub chowa się w ukrytej w niej kasecie.

Warto pamiętać również o tym, że drzwi wewnętrzne wykonywane są z różnych tworzyw, co wpływa znacząco na ich wagę oraz wytrzymałość. Często, aby urozmaicić ich wygląd, stosuje się przeszklenia, które mogą być przezroczyste, matowe, ornamentowe lub witrażowe.

Wybór, który pozostanie z Tobą przez lata

Dzięki klasyfikacji drzwi wewnętrznych ze względu na sposób ich otwierania, wybór odpowiedniego rodzaju jest znacznie prostsze. Z pewnością znajdziesz właściwy model, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Takie drzwi będą służyły Tobie przez lata, a wnętrze mieszkania czy domu zostanie odmienione.