Odzież robocza BHP – dlaczego jest tak ważna?

Odzież robocza BHP często jest mylona z odzieżą ochronną. Ten drugi rodzaj chroni życie i zdrowie pracownika przed zagrożeniami wynikającymi z jego pracy. Natomiast odzież robocza BHP jest dostosowana do danego zawodu, a jej głównym zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniami.

Rodzaje odzieży roboczej BHP

Za zapewnienie odzieży roboczej pracownikom odpowiedzialny jest pracodawca. Zawody, w których takie ubrania są wymagane, określają przepisy BHP. Można wyróżnić odzież roboczą dla branży ogrodniczej, gastronomicznej, lekarskiej oraz dla mechaników i budowlańców. Odzież robocza BHP sprawdzi się również w czasie wolnym podczas prac ogrodowych czy wędkowania. W jej skład wchodzą:

  • odzież wierzchnia i górna (np. bluzki, kamizelki, koszule)
  • spodnie robocze (np. ogrodniczki, kombinezony)
  • obuwie BHP
  • rękawice
  • artykuły osłaniające twarz

Pracownik na pierwszym miejscu

Ubrania robocze BHP mają przede wszystkim zabezpieczać pracownika przed czynnikami, które nie zagrażają jego zdrowiu. Służą do ochrony prywatnej odzieży, aby nie przedostały się do niej żadne zabrudzenia. Podczas pracy na dworze wymaganym elementem jest kask lub czapka, które zapewnią dodatkową ochronę przed słońcem i wiatrem. Zakłady, w których pracownicy są narażeni na nadmierny hałas, konieczne są ochronniki słuchu. Natomiast gogle i maski są niezbędne we wszystkich pracach budowlano-remontowych.

Odpowiednio dobrana odzież robocza to również wygoda podczas pracy. Pracodawca powinien uwzględnić budowę pracownika, by ten bez żadnych problemów mógł wykonywać powierzone mu obowiązki. Równie ważna jest funkcjonalność odzieży. Dodatkowe kieszenie oraz mocne zapięcia ułatwią wykonywanie każdej pracy.