Jak dobrać odpowiednią farbę do ścian?

Przystępując do malowania ścian, wydaje się, że nic nie powinno człowieka zaskoczyć. Tymczasem już po przekroczeniu sklepu z farbami można upaść na zawał. Obecnie  na rynku mamy niemal dziesiątki rodzajów farb,  każda do innego pomieszczenia,  dająca odmienny efekt wykończenia ścian. Czym kierować się przy wyborze produktu do koloryzacji ścian? Jakie farby stosowane są najczęściej?

Dlaczego wybór rodzaju farby jest ważny?

W przypadku generalnego remontu czy też odświeżenia koloru ścian, taktyka doboru farby powinna być podobna. Przede wszystkim trzeba postawić na sprawdzone marki, sposób krycia i wydajność, wszystkie te informacje można wyczytać, jak nie przy danym rodzaju farb, to na samych opakowania. Ważne jednak jest, aby nim przejedzie się do wyboru danego koloru zwrócić uwagę na powierzchnię, na której będzie nakładana farba. Inny rodzaj farby należy zastosować na ścianach z betonu, jeszcze inny na drewnie, czy też metalu. Postępując w ten sposób, można zapewnić sobie uzyskanie właściwego efektu wykończenia, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi położenie nowoczesnych farb do zadań specjalnych jak np. farby z brokatem, magnetyczne  farby tablicowe, czy też perłowe, idealnie sprawdzające się w salonach, przedpokojach i sypialniach.

Jaki rodzaj farby dobrać do kuchni, a jaki do pokoju?

Wydawać by się mogło, że wszystko jest jasne. Wystarczy udać się do sklepu wziąć wybrany kolor farby i można ruszać. Tymczasem źle dobrana farba albo będzie się łuszczyć, albo szybko zaatakowana będzie przez grzyby. Dlatego tam, gdzie jest zwiększona wilgoć i ryzyko poplamienia wystarczy zdecydować się na farbę lateksową stanowiącą unowocześnioną wersję farby akrylowej, różnica polega na zwiększeniu ilości żywicy. Farby lateksowe dają głębokie kolory i duży połysk, przy czym łatwo się zmywają, chronią przed wilgocią, grzybami i pleśnią, podobnie jak farby krzemianowe i silikonowe. Do zamalowywania trudnych miejsc i usunięcia plam i zacieków zaleca się stosowanie farb do specjalnych zastosowań.