Czym są klasy ścieralności paneli?

Panele to jeden z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Dzięki bogactwu wzorów i kolorów dodają elegancji wnętrzom, jednocześnie stanowiąc wytrzymałe i trwałe zdobienie posadzki. Należy jednak pamiętać, że kładąc je w salonie, sypialni czy przedpokoju, należy zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Na jakie w pierwszej kolejności? Co oznacza klasa ścieralności?

Panele – jak wybrać?

Dzięki temu, że wyglądają jak prawdziwe drewno, panele podłogowe od lat podbijają branżę wnętrzarską, jako najczęściej wybierany materiał. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, czy to w domach, mieszkaniach, czy budynkach użytkowych. Występują w jasnych i ciemnych odcieniach nawiązujących do rodzimych gatunków drzew, dostępne są też w niecodziennych barwach.

Szybki rozwój technik produkcji sprawia, że powstają z drewna, ale i z tworzyw sztucznych, przez co można je kłaść także w łazienkach, kuchniach, czyli miejscach, gdzie występuje większa wilgoć. Wybierając panele, poza materiałem, z jakich powstały i kolorystyką, powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. To nic innego, jak odporność paneli na ścieranie, którą obliczono, stosując specjalne testy.

Klasa ścieralności – jaki ma związek z panelami?

Trzeba mieć świadomość, że w biurze, na korytarzu i w salonie występuje inne natężenie pieszych. Panele powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne tam, gdzie pojawia się codziennie wiele osób. Natomiast w naszej sypialni czy pokoju dziecka już nie muszą być aż tak na nie odporne.

Wyróżnia się pięć klas ścieralności, które oznacza się symbolami od AC1 do AC5. Pierwszy oznacza, że panele nadają się do rzadko używanych pomieszczeń, gdyż są podatne na ścieranie. Klasa AC2 sprawdza się tam, gdzie jest mały ruch i najlepiej chodzi się bez butów (np. sypialnia). Klasa AC3 to najczęściej spotykana opcja do większości pomieszczeń o średnim natężeniu. Przy AC4 panele można kłaść w biurowcach, przedpokojach i na schodach. Natomiast AC5 to panele, które cechuje wyjątkowa wytrzymałość i posłużą przez wiele lat.