Jak dopasować rolety do okien?

Rolety, tak samo jak okna, mogą mieć różne wielkości. Kiedy starasz się kupić rolety, musisz więc zwrócić uwagę na to, aby dopasować ich rozmiar do okien, na których mają zostać zamocowane.

Jednakże mnogość rodzajów rolet sprawia, że w zależności od tego, jaki się wybierze, rozmiary okien mierzy się w zupełnie inny sposób. Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów rolet: wolnowiszące, dzień-noc, plisy, rolety w kasecie itp. W jaki sposób mierzyć rozmiary okien, aby dopasować do nich rozmiar rolety? Takie informacje umieściliśmy  w tym artykule.

Jak dopasować rolety wolnowiszące?

Wybierając ten rodzaj rolet, trzeba zacząć od zmierzenia szerokości wnęki okiennej i dodaniu do uzyskanego wyniku około 10 do 20 cm. W ten sam sposób trzeba postąpić, mierząc okno w pionie, czyli do uzyskanego wyniku dodaje się około 10 cm. W przypadku rolet wolnowiszących, trzeba zwrócić uwagę na to, aby parapet nie wychodził za bardzo poza obrys wnęki.

Dobór rozmiaru rolet dzień-noc

Wybierając rolety dzień-noc, które puszczone są po prowadnicach, trzeba zmierzyć szerokość szyby okiennej, a następnie do uzyskanego wyniku dodać od 3 do 6 centymetrów.  Roleta okienna ma być odrobinę szersza od szyby, ale nie powinna jednak przeszkadzać w swobodnym otwieraniu okna za pomocą klamki. Odległość rolety od klamki powinna wynosić około pół centymetra. W przypadku wysokości, mierzy się ją od górnej listwy przyszybowej do dolnej listwy przyszybowej.

Rolety plisowane

Rolety, inaczej nazywane harmonijkowymi, dopasowujemy do okna, zbierając wymiary szerokości samej szyby oraz wysokości skrzydła okiennego. Do szerokości dodaje się około 6 cm. Dzięki takiemu zabiegowi roleta będzie idealnie dopasowana do rozmiarów okna.