Jakie osłony okienne do stylu skandynawskiego?

Osłony okienne zapewniają poczucie prywatności oraz pozwalają regulować dopływ światła do pomieszczeń. Co więcej, stanowią również dekorację, która powinna współgrać ze stylem aranżacji wnętrz. W przypadku stylu skandynawskiego, który od wielu lat cieszy się dużą popularnością, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj, ale także kolorystykę osłon okiennych. Jakie osłony okienne pasują do stylu skandynawskiego? Podpowiadamy.

Kryteria doboru osłon okiennych

Funkcjonalność i wygląd współgrający z aranżacją wnętrz – to najważniejsze z kryteriów doboru osłon okiennych. Warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby, które uwzględniają stopień przenikania światła przez osłony okienne, a także możliwość regulacji dopływu światła w określonym zakresie. Nie mniej ważna jest jakość materiałów, z których zostały wykonane osłony okienne – warto zwrócić uwagę na odporność osłon okiennych na działanie wilgoci oraz promieniowania UV.

Jakie osłony i dekoracje okienne pasują do stylu skandynawskiego?

Rolety, żaluzje, a może tradycyjne firany i zasłony? Wszystkie z dostępnych osłon okiennych mogą stać się elementem aranżacji w stylu skandynawskim. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy tego stylu aranżacji wnętrz, czyli minimalizm, naturalność i prostotę. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, we wnętrzach zaaranżowanych zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego, możemy zastosować m.in.:

  • firany i zasłony – doskonale ze stylem skandynawskim komponują się np. minimalistyczne firany bez zdobień i lniane zasłony;
  • klasyczne rolety materiałowe zaciemniające,
  • rolety przepuszczające światło;
  • rolety plisowane;
  • żaluzje.

Osłony i dekoracje okienne powinny mieć jasną barwę. Doskonale ze stylem skandynawskim współgrają osłony okienne w kolorze białym, szarym i beżowym.