Jakie są rodzaje rolet okiennych? Jakie wybrać?

Dekoracja okien to ważny element aranżacji wnętrza. Tradycyjnym sposobem ozdabiania okien było wieszanie karniszy z firankami i zasłonami. Obecnie coraz modniejsze staje się montowanie rolet okiennych. Pozwalają one na upiększenie wystroju pomieszczenia, a jednocześnie dają możliwość uniknięcia ciekawskich spojrzeń, zasłonięcia okien na noc oraz ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zobaczmy, jakie są dostępne rodzaje rolet i czym się charakteryzują.

Rolety okienne do każdego wnętrza

Na rynku można znaleźć przynajmniej kilka typów rolet. Oferowane są rolety tradycyjne, które są rozwijane z montowanego nad oknem wałka. Można znaleźć również rolety rzymskie i tzw. verticale, czyli rolety pionowe.

Rolety tradycyjne montuje się na ramie okiennej lub nad nią. Najprostsze modele mają jedynie nawinięty na wałek materiał, który można dowolnie zwijać lub rozwijać zasłaniając bądź osłaniając okno. Tego typu rolety mają bardzo przystępną cenę, ich wadą jest jednak to, że nie osłonięty niczym materiał może szybciej ulec zabrudzeniu.

Można znaleźć również rolety z kasetą. W tym przypadku materiał jest schowany w estetycznej osłonie, której kolor można dobrać do ram okiennych. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone również w listwy, które utrzymują opuszczoną roletę tuż przy oknie. Dzięki temu roleta zasłania je nawet wówczas, gdy skorzystamy z opcji uchylenia okna w pionie.

Wszystkie w ten sposób rozwijane rolety mogą być dostępne z różnymi rodzajami materiałów. Chodzi tu nie tylko o kolor i fakturę, ale również o stopień przepuszczalności światła. Produkuje się zarówno rolety na wpół przezroczyste, jak i nieco grubsze, a nawet takie, które są pokryte dodatkową warstwą gumy lub folii i całkowicie zaciemniają okno.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są rolety typu dzień i noc. Wykorzystują one materiał, który składa się z położonych naprzemiennie pasów z materiału przypominającego firankę oraz materiału stosowanego w roletach tradycyjnych. Dzięki przesuwaniu materiału nawiniętego na dodatkową dolną rolkę roletę można ustawić w pozycji „dzień”, gdy pasy tego samego rodzaju są na tej samej wysokości, lub noc, kiedy pasy przezroczyste są przesłonięte pasami zaciemniającymi.

Rolety są również produkowane w wersjach z podwójną kasetą. Wówczas można przesłonić okno materiałem o mniejszej przepuszczalności światła lub tym, który znajduje się w drugiej kasecie, bardziej przezroczystym.

Rolety rzymskie działają na nieco innej zasadzie. Są one również mocowane nad oknem, jednak przy ich podnoszeniu materiał nie jest zwijany, a unoszony ku górze. Tego rodzaju rolety wyglądają dobrze w obu położeniach. Gdy są zwinięte, można się cieszyć wyglądem ładnie udrapowanej tkaniny, a gdy zasłaniają okno, uzyskujemy nieco podobny efekt, jak przy tradycyjnych zasłonach.

Rolety typu vertcial są wykorzystywane raczej we wnętrzach biurowych. Składają się one z zawieszonych pionowo pasów materiału. Mogą one być obracane wokół własnej osi lub ściągane na bok.

Rodzaj rolet, które wybierzemy, zależy więc od naszych upodobań oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć. Niezależnie od typu rolet, na które się zdecydujemy, możemy cieszyć się bardzo szeroką paletą dostępnych materiałów, barw, wzorów i faktur.