Okna PCV czy drewniane?

Osoby budujące dom prędzej czy później staną przed wyborem okien. Na rynku dostępne są okna drewniane oraz okna PCV. Czym różnią się one od siebie i na co lepiej się zdecydować? Sprawdźmy!

Okna drewniane

Okna drewniane są uznawane za prestiżowe i piękne. I nic dziwnego – naturalne drewno nigdy nie wychodzi z mody i jest miłe w dotyku. Drewniane okna mają jednak swój limit rozmiarowy. Ich wadą jest również to, że należy pamiętać o ich regularnej konserwacji, w przeciwnym wypadku staną się nieszczelne i stracą swój pierwotny wygląd. Jeśli chodzi o zalety, drewniane okna dość łatwo naprawia się w razie drobnych uszkodzeń. Ponadto cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła i dobrym tłumieniem dźwięków. Okna drewniane, postrzegane jako produkt luksusowy, można zamówić zgodnie z indywidulanym projektem, z frezami czy innymi ozdobami. Nadają budynkowi unikalnego charakteru i są postrzegane jako produkt wysokiej jakości.

Okna PCV

Okna PCV produkuje się dość szybko i od ręki możemy kupić wiele dowolnych modeli. Dlatego też są tańsze i często postrzegane jako mniej luksusowe. Wiele osób kojarzy okna PCV w najbardziej popularnym białym kolorze. Okna PCV można jednak okleić dowolną okleiną – w tym drewnopodobną. Zaletą ich użytkowania jest to, że nie trzeba ich w jakiś szczególny sposób pielęgnować ani konserwować. Raz na jakiś czas wystarczy umyć je wilgotną ścierką ze zwykłym płynem do mycia okien. Okna PCV można wykonać w prawie każdym kształcie, w tym w bardzo dużych rozmiarach. Tak jak okna drewniane, łatwo wyposażyć je w funkcje antywłamaniowe.