Urządzamy mieszkanie. Co na podłogę?

Urządzanie własnego mieszkania jest na pewno czasochłonne, kosztowne i nieraz frustrujące, jednak niewątpliwie daje też wiele satysfakcji. Osoby, które remontują lokal nie raz zastanawiają się, czym wykończyć podłogę. W większości polskich mieszkań królują podłogi drewniane, jednak coraz popularniejsze stają się płytki ceramiczne.

Podłoga drewniana

Drewno na podłodze jest miłe dla oka i sprawia, że mieszkanie wydaje się być bardzo przytulne. Wiele osób decyduje się na panele podłogowe lub deskę podłogową. Panele nie są tak przyjemne dla stóp jak prawdziwe drewno i są od niego mniej wytrzymałe. Sposób kładzenia paneli i deski w zasadzie niewiele się od siebie różnią – z zadaniem tym poradzi sobie nawet ktoś, kto z remontami nie miał za wiele do czynienia. Panele i deski podłogowe nie przepadają za wilgocią, gdyż pęcznieją i wypaczają się. Dlatego nie powinno się ich myć zwykłym mopem, tylko mopem płaskim, który dokładnie usunie z nich wodę. Prawdziwe drewno warto do tego raz na jakiś czas zakonserwować specjalnym preparatem do podłóg drewnianych. Do drewnianych podłóg warto dobrać listwy w podobnym odcieniu drewna, ale równie dobrze sprawdzą się też duże, białe listwy, tak chętnie wybierane do mieszkań w stylu skandynawskim.

Płytki

Jak już było wcześniej wspomniane, drewniane podłogi nie przepadają za wilgocią. Dlatego w „mokrych” miejscach w domu lepiej jest zdecydować się na płytki. Kafelki lepiej sprawdzą się w łazience i kuchni, coraz więcej osób jednak kładzie je także w salonie lub jadalni. W ostatnich latach producenci dostarczają wiele rozmiarów i wzorów płytek, tak więc na pewno każdy znajdzie model, który idealnie będzie pasował do jego projektu. Dobrym pomysłem jest połączenie piękna drewna oraz praktyczności płytek i zakup płytek drewnopodobnych, które perfekcyjnie imitują… panele podłogowe. Dzięki nim podłoga nie wygląda surowo, lecz nie jest też wrażliwa na wilgoć, co jest świetnym rozwiązaniem np. dla właścicieli psów, które podczas jesieni lub zimy wnoszą sporo błota do mieszkania.