Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Chociaż wielu z nas marzy o przestronnej łazience z wielką wanną, spora większość ludzi mieszka w blokach lub starych domach, gdzie łazienka ma raczej niewielkie rozmiary. Jeśli czeka nas remont tego pomieszczenia, warto poznać kilka trików, dzięki którym optycznie je powiększymy.

Co na ściany?

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie: jasne kolory powiększają, a ciemne zmniejszają optycznie wnętrza. Dlatego do małej łazienki dobrze jest wybrać płytki białe lub w innych jasnych odcieniach. Raczej zrezygnujmy z płytek ozdobnych ze wzorami, które niepotrzebnie będą skupiały wzrok w jednym punkcie. Płytki łazienkowe do małej łazienki powinny być dość duże, a fuga między nimi powinna mieć zbliżony do nich kolor. Całość tworzy wtedy spore, gładkie powierzchnie, które optycznie rozciągają łazienkę. Warto również zdecydować się na kafelki o wysokim połysku, które będą dobrze odbijały światło. W małej łazience lepiej jest również zrezygnować z ozdobnych akcentów z mozaiki.

Minimalizm przede wszystkim

Urządzając małą łazienkę, musimy pamiętać o zasadzie minimalizmu. Każdy zbędny detal czy ozdoba optycznie będzie ją dociążać. Wybierając szafki łazienkowe, warto skupić się na modelach prostych, bez frezów czy zdobień. W tym wypadku z pomocą również przychodzi nam biały kolor i wysoki połysk – cechujące się nimi szafki są najlepszym wyborem. Lekkości dodają też szafki z zadymionymi przeszkleniami. Wydają się lżejsze, a dobrze ukrywają to, co jest w nich schowane. Jeśli mamy możliwość zabudowania pralki, warto to zrobić. Kolejnym trikiem, który stosuje się  w małych pomieszczeniach, jest umieszczenie w nich dużej ilości oświetlenia i luster. Zamiast zwykłego lusterka nad umywalką warto więc powiesić lustro wysokie, zajmujące nawet całą szerokość ściany. W małych łazienkach rezygnujemy również ze zbędnych ozdób i bibelotów. Jeśli chcemy nastrojowego światła świec podczas kąpieli, lepiej wybierzmy jedną, dużą, prostą świecę, niż kilka małych, rozmieszczonych w różnych częściach łazienki.