Kociak w domu. Wyprawka

Według badań, w co trzecim polskim domu jest kot. Nie ma się co dziwić! Te urocze zwierzęta wymagają mniej opieki niż psy i są o wiele mniej od nich absorbujące. Nie można odmówić im pewnego czaru, gdy pomrukując ocierają się o swojego właściciela. Osoby, które zdecydowały się wziąć do domu kociaka, muszą wybrać się na zakupy po wyprawkę dla niego. Dzięki kilku akcesoriom maluch szybko zaaklimatyzuje się w nowym domu.

Kuweta, żwirek, łopatka

Przede wszystkim musimy zorganizować kocią toaletę. W tym celu musimy kupić kuwetę (otwartą lub zabudowaną), żwirek (najlepiej zbrylający) i łopatkę do usuwania nieczystości. Obudowane kuwety pomagają utrzymać porządek w łazience, gdyż kot rozsypuje mniej żwirku. Jeśli chodzi o sam żwirek, najlepiej jest wybrać drewniany, zbrylający, od dobrego producenta. Taki żwirek jest wydajny, a do tego nie kłuje kota w łapy. Nie będzie więc załatwiał się poza kuwetą.

Miski, pokarm i smakołyki

Duże sklepy oferują różne karmy dla zwierząt. Zawsze należy kupować tę, dopasowaną do wieku kota. Karmy dla kociaków zapewniają im więcej energii, gdyż maluchy większość czasu spędzają na zabawie. Gdy kot dorośnie, karmę trzeba zamienić na mniej kaloryczną. W przeciwnym razie  pupil szybko przytyje. Warto przy okazji kupić smakołyki dla kociaka, które mogą być nagrodą za załatwienie potrzeby w kuwecie, schowanie pazurków przy zabawie z człowiekiem, czy zareagowanie na „psik!”, gdy wejdzie na kuchenny blat. Wybierając karmę, warto też zwrócić uwagę na jej skład. Popularne, reklamowane karmy mają tylko ok. 4% zawartości mięsa. Te najwyższej jakości – nawet 80%! Kot jest mięsożercą, dlatego wysokiej jakości karmy lepiej mu służą. Kot powinien mieć też 3 miski: na wodę, na suche chrupki i na jedzenie „mokre”.

Szczotki, obcinaczka do pazurów

Koty z długą sierścią dobrze jest regularnie czesać, aby ich linienie było mniej uciążliwe dla domowników. Kotom niewychodzącym należy też przycinać pazurki. Najpierw jednak trzeba dowiedzieć się, jak to robić, by nie uszkodzić tkanki miękkiej w pazurze, co jest bolesne dla kota.

Zabawki

Kociakowi warto zapewnić wiele różnorodnych zabawek. Często jednak okazuje się, że najlepszą z nich jest papierek po cukierku znaleziony pod łóżkiem, lub troczek od wiszącej w przedpokoju kurtki.