Czy pieczenie ciast musi być nudne?

Pieczenie ciast może kojarzyć się z nudnym obowiązkiem domowym, podobnie jak gotowanie. To przecież też skrupulatne dobieranie składników i wyczekiwanie w kuchni, aż potrawa będzie gotowa. Jednak wiele osób w pieczeniu widzi coś więcej. To przede wszystkim przygotowanie deseru, a nie zwykłego posiłku, a na myśl o czymś słodkim większości z nas poprawia się humor. Poza tym, ogrom akcesoriów kuchennych, jakie można dostać obecnie w sklepach i cukierniach sprawia, że ciasta stają się małymi dziełami sztuki.

Formy, foremki, blachy

Przede wszystkim zmieniły się formy do pieczenia. Dawniej każda pani domu dysponowała zwykłą blachą, ewentualnie kilkoma brytfankami w kilku długościach. Czasem w czeluściach szafek kuchennych można było znaleźć też tortownicę lub formę na babkę. Czasy jednak się zmieniły. W sklepach pojawiło się wiele różnych ciekawych form do ciast. Jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko formy blaszane, ale też nowoczesne – silikonowe, okaże się, że wybór jest jeszcze większy. Wśród nich odnajdziemy różnego rodzaju domki, postacie z bajek, a nawet świąteczne symbole, takie jak króliczek czy św. Mikołaj. Mają one odpowiednie tłoczenia na dnie, dzięki czemu udekorowanie ciasta gdy ostygnie jest dziecinnie proste. Zmienił się również wybór foremek do babeczek. Oprócz standardowych, okrągłych modeli, w sklepach pojawiają się też takie w kształcie serca czy kwiatów.

Jemy też oczami!

Od kiedy w internecie pojawiły się blogi kulinarne i cukiernicze z pięknymi zdjęciami, wiele osób zdało sobie sprawę z tego, że jemy także oczami. Dlatego równie ważne jest samo podanie ciasta na stół. Coraz więcej pań domu kupuje piękne patery i ozdobne tace, na których serwują swoje wypieki. Talerzyki, obrus i serwetki powinny tworzyć ładną kompozycję kolorystyczną, podanie ciasta w zwykłej blaszce nie sprawia, że na jego widok cieknie nam ślinka. W sklepach cukierniczych łatwo obecnie dostać masę cukrową czy barwniki spożywcze. Ciasta, a w szczególności torty, da się dzięki nim przygotować tak, że goście nie będą mogli wyjść z zachwytu.