Wiertarko-wkrętarka. Akumulatorowa czy zwykła?

Chyba każdy majsterkowicz marzy o solidnej wiertarce w swoim zestawie narzędzi. Wielu z nich odkłada pieniądze, by kupić sobie naprawdę dobry model, jednak gdy wybierają się do sklepu, zaczynają mieć wątpliwości, na co się zdecydować. Producenci oferują wiele wiertarek i wkrętarek zarówno podłączanych do prądu, jak i działających na akumulatorach. Która z nich jest lepszym wyborem?

Wiertarki na akumulatory

Wiertarki i dobre wkrętarki na akumulatory są zazwyczaj lżejsze niż modele pracujące na prąd. Dlatego też są wygodniejsze w użyciu, a praca z nimi jest mniej męcząca. Jest również bardziej komfortowa – długość kabla nie ogranicza nam zasięgu, kabel nie plącze się i nie przeszkadza podczas wkręcania. Świetnie sprawdzają się więc tam, gdzie nie ma wygodnego dostępu do gniazdka: na działkach czy w ogrodach. Minusem wiertaki czy wkrętarki na akumulatory jest to, że zazwyczaj ma ona mniejszą moc niż zwykła wiertarka na prąd. Może więc nie poradzić sobie z twardymi, trudnymi ścianami. Drugim minusem jest brak możliwości ciągłości pracy. Akumulatory prędzej czy później się rozładowują. Niektórzy majsterkowicze radzą sobie tak, że kupują dodatkowy komplet akumulatorów i ładują je na zmianę. Jednak może zdarzyć się sytuacja, gdy wiertarka potrzebna jest nagle, a ponieważ nie była używana od dawna, żaden akumulator nie jest naładowany.

Wiertarki na prąd

Wiertarka i wkrętarka na prąd może być naprawdę mocna. Z tego powodu decydują się na nią osoby, które wiercą często, długo i w przeróżnych materiałach. Wystarczy zapewnić jej dostęp do prądu i możemy pracować cały dzień, bez robienia większych przerw. Jednak jednocześnie jest to jej minusem. Czasami wiercenie na końcu posesji wymaga skonstruowania długiego przewodu z przedłużaczy, którego demontowanie co wieczór może być uciążliwe. Minusem mocnej wiertarki czy wkrętarki jest również to, że zazwyczaj pracują one głośniej. Dlatego przy całodziennych pracach i to z trudnymi powierzchniami, zaleca się nakładanie słuchawek ochronnych.