Wszystko co trzeba wiedzieć o dachówce modułowej

Pokrycie dachowe to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku. Zapewnia on bezpieczeństwo mieszkańcom oraz stanowi barierę ochronną przed opadami atmosferycznymi. Osoby, które planują budowę domu stają przed trudnym wyborem, jakim jest rodzaj pokrycia dachowego. Inwestorzy często decydują się na pokrycie dachu blachodachówką, ponieważ takie pokrycie jest wytrzymałe, a jednocześnie łatwe do ułożenia i efektowne. Warto wiedzieć, że ten rodzaj blachy dzieli się na modułową i sprzedawaną w arkuszach. Dziś omówimy właściwości dachówki modułowej oraz podpowiemy, kiedy warto się na nią zdecydować.

Co to jest dachówka modułowa? 

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych nie jest prosty. Blachodachówka modułowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że składa się z pojedynczego albo podwójnego rzędu dachówek, a długość rzędów jest krótsza w porównaniu do dachówki w arkuszach. Osoby, które decydują się na montaż dachówki modułowej, powinny znać jedynie powierzchnię dachu, w tym przypadku jego szczegółowe pomiary nie są konieczne. Takie pokrycie jest uniwersalne, ponieważ można je stosować nie tylko w przypadku prostych dachów, ale znajdą zastosowanie również przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach, na przykład takich, które mają dwa spady lub posiadają dodatkowe elementy. Dachówka modułowa wyróżnia się też stosunkowo prostym montażem, ponieważ w jej przypadku nie ma konieczności przycinania połaci dachowych, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Właściwości i zalety dachówki modułowej 

Dachówka modułowa jest trwałym pokryciem dachowym. Zwykle wykonywana jest ze stali, która jest lekka, a dodatkowo nie potrzebuje skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej. Dzięki wspomnianej  lekkości takie pokrycie dachowe sprawdzi się w również podczas remontu starszych domów, których ściany nie byłyby w stanie utrzymać cięższych konstrukcji. Podobnie jak w przypadku drzwi, podłóg czy innych elementów wykończenia domu, inwestorowi zależy, by otrzymany efekt był nie tylko trwały, ale również estetyczny. Jeśli blachodachówka modułowa zostanie odpowiednio wyprofilowana i przetłoczona, to otrzymany efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący. Ogromną zaletą takiego pokrycia dachowego jest również to, że powoduje on powstawanie mniejszej ilości odpadów, co wpływa korzystnie nie tylko na środowisko naturalne, ale również pozwala na zaoszczędzenie na kosztach związanych z zakupem materiału.