Jak wybrać drzwi zewnętrzne do swojego domu?

Osoby budujące nowy dom będą musiały stanąć przed wyborem drzwi zewnętrznych. Sklepy budowlane oferują szeroki wachlarz produktów tego typu, a ich wybór jest czasami naprawdę bardzo trudny. Przed zakupem drzwi warto sprawdzić ich parametry techniczne i kierować się właściwościami konkretnego modelu, a nie tylko jego wyglądem.

Parametry drzwi

Drzwi zewnętrzne zgodnie z przepisami muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości w świetle ościeżnicy. Drzwi wejściowe mają różne współczynniki izolacyjności cieplnej. Najprościej mówiąc, im lepszy jest współczynnik, tym drzwi wypuszczają mniej ciepła z domu. Dobre, szczelne drzwi mogą być nieco droższe. Warto jednak je kupić, gdyż wydatek zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie domu. Wybierając konkretne drzwi, warto także dowiedzieć się czegoś o ich izolacyjności akustycznej. Tu sprawa wygląda podobnie. Im „cichsze” drzwi, tym lepiej dla ich potencjalnego właściciela. Nie będą one wpuszczały hałasu z zewnątrz do domu. Kolejnym ważnym parametrem jest klasa antywłamaniowości danych drzwi. Warto oczywiście kupić te najbardziej odporne na włamania. Należy jednak pamiętać o tym, że drzwi antywłamaniowe wymagają specjalistycznego montażu. Powinny otwierać się na zewnątrz domu, a brak w nich przeszkleń sprawia, że są one jeszcze większym wyzwaniem dla złodziei. Zwróćmy również uwagę na mechanizm ich otwierania i zamykania. Wybierzmy takie drzwi, które pracują cicho i trudno jest nimi trzasnąć.

Wygląd

Drzwi oczywiście muszą pasować do domu. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się nie tylko kolorystyką elewacji i ram okiennych, ale także stylem całego domu. Bogato zdobione drzwi wyglądają lepiej w domach tradycyjnych. W domach nowoczesnych i minimalistycznych stawia się raczej na drzwi proste, z ewentualnymi symetrycznymi frezami lub przeszkleniami. W dużych domach można pokusić się o drzwi wejściowe większe niż określają to przepisy prawne. Są one o wiele wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.