Sufit podwieszany krok po kroku

Sufity podwieszane stały się bardzo modne. Są w zasadzie jednym z charakterystycznych elementów wystroju nowoczesnego wnętrza. Wiele osób urządzając swój salon, myśli o tym, by zrobić niewielki sufit podwieszany chociaż nad sofą – taki, w którym oprócz mocnych halogenów będzie można włączyć delikatne, nastrojowe, rozproszone światło z taśm LED. Taki sufit można łatwo wykonać na własną rękę.

Market budowlany

W zasadzie wszystko, co potrzebne jest do wykonania sufitu podwieszanego, dostaniemy w markecie budowlanym. Przede wszystkim będą to: płyty karton-gips, kątowniki, gładź szpachlowa, grunt do naciętych krawędzi płyt i farba. Jak wykonać sufit? Jego bazą powinna być konstrukcja z kątowników. Bardzo ważne jest to, by zamocować je równo pod sufitem. To zadanie może być trudne w starych blokach, gdzie zarówno ściany, jak i sufity mocno odbiegają od idealnego pionu i poziomu. Następnie przycinamy na wymiar płyty karton-gips, by obudować nimi konstrukcję z kątowników. Pamiętajmy o tym, aby w odpowiednich miejscach wyciąć otwory na halogeny i inne elementy elektryki. Miejsca nacięć płyt dobrze jest przeszlifować i dokładnie usunąć pył. Następnym krokiem jest ich zagruntowanie. Płyty montujemy do kątowników. Ostatnim krokiem jest zaszpachlowanie przerw miedzy płytami, by sufit był gładki i jednolity. Gdy uzyskamy pożądany efekt, sufit musimy jeszcze pomalować. Po wyschnięciu farby w otwory wsadzamy halogeny, przeprowadzamy przez sufit taśmy LED i podłączamy wszystko do elektryki. Sufit jest gotowy!

Warto czy nie?

Sufit podwieszany z oświetleniem LED to ogromna oszczędność na prądzie w porównaniu do stosowania zwykłego żyrandola. Podczas leniwych wieczorów salon wystarczy doświetlać taśmami LED, które są niezwykle energooszczędne. Dzięki nim w pomieszczeniu panuje nastrojowy półmrok, sprzyjający odpoczynkowi i drzemkom przed telewizorem. Halogeny z mocnym światłem włącza się w zasadzie tylko wtedy, gdy nad sofą niezbędne jest dobre oświetlenie, np. do czytania książki, rozwiązywania krzyżówek lub… sprzątania.