Co na taras? Deska tarasowa vs. płytki zewnętrzne

Osoby budujące swój nowy dom zazwyczaj nie mogą doczekać się  dnia, w którym wypiją pierwszą poranną kawę na tarasie. Wykończenie tarasu powinno być przemyślane nie mniej dokładnie niż reszty domu. Większość osób decyduje się na wykończenie werandy płytkami zewnętrznymi lub deską tarasową. Jakie plusy i minusy mają oba rozwiązania? Sprawdźmy!

Deska tarasowa

Deska tarasowa ma swój niezaprzeczalny urok. Drewniany taras jest przytulny i kojarzy się z ciepłem domowego ogniska. Drewno jest przyjemne w dotyku, gdy chodzimy po nim bosymi stopami. Ten naturalny materiał pięknie komponuje się z zielenią w ogrodzie i sprawia, że taras jest jego przedłużeniem. Drewniany taras jednak jest stosunkowo delikatny. Właściciel domu musi pamiętać o jego regularnej konserwacji i zabezpieczaniu drewna przed bakteriami, grzybami, szkodnikami oraz wilgocią. Na drewnianym tarasie uważnie trzeba przestawiać meble ogrodowe, aby nie porysować delikatnych desek. Jeśli dany odcień drewna znudzi nam się, deski można pomalować na inny kolor. Drewniany taras łatwo jest urządzić, gdyż do naturalnego materiału pasuje w zasadzie wszystko.

Płytki zewnętrzne

Wiele osób zamiast deski tarasowej kładzie na werandzie płytki zewnętrzne. Płytki bardzo łatwo utrzymać w czystości, zazwyczaj wystarczy zamieść z nich piasek i przetrzeć mopem.  Płytki nie są także podatne na uszkodzenia: nie odbarwiają się, trudno je także porysować. Aby taras służył właścicielowi przez lata, powinien on zainwestować w dobrej jakości płytki zewnętrze. Przy zakupie należy upewnić się, że mają one wysoką klasę mrozoodporności, a do tego wystarczające właściwości antypoślizgowe. Decydując się na płytki, warto zlecić ich montaż doświadczonemu fachowcowi. Nawet wysokiej jakości płytki, jeśli nie będą położone poprawnie, zaczną pękać, gdy np. woda zacznie zbierać się w źle położonych fugach. Płytki zewnętrzne powinny pasować do stylu domu. Wiele osób, które chcą mieć na werandzie materiał o wytrzymałości płytek, lecz naturalnym uroku, decyduje się na trzecie rozwiązanie: wyłożenie tarasu kamieniem.