Energooszczędny dom. Rekuperacja

W dobie rosnących kosztów węgla i gazu coraz więcej uwagi przykłada się do energooszczędnych rozwiązań. Nie inaczej jest w przypadku nowo stawianych domów jednorodzinnych. Wiele osób inwestuje w nowoczesne rozwiązania, aby dom zużywał jak najmniej energii. Takie działania przekładają się nie tylko na domowy budżet, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko. Jednym z coraz częściej montowanych urządzeń dbających o energooszczędność domów są rekuperatory powietrza. Warto poznać je bliżej!

Jak działa wentylacja?

Aby lepiej poznać działanie rekuperatorów, należy przypomnieć sobie, jak działa naturalna wentylacja w domu. W dawniejszych czasach zimne, świeże powietrze dostawało się do domu różnymi nieszczelnościami w oknach i drzwiach. Gdy zużywało się i ogrzewało, uciekało z niego do umieszczonych pod sufitem kratek wentylacyjnych, a następnie kanałami i kominami na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna stała się jednak niewydajna w dobie szczelnych okien i drzwi. Prawidłowy przepływ powietrza zaczęto wspomagać urządzeniami mechanicznymi: wentylatorami. To jednak nie rozwiązało wszystkich problemów.

Świeże powietrze

Powietrze wdmuchiwane do domu z zewnątrz jest zimne, co czuć, zwłaszcza gdy pojawiają się pierwsze mrozy. W związku z czym wentylowane mieszkania i domy trzeba było cały czas ogrzewać, gdyż świeże, zimne powietrze zastępowało to już ogrzane, lecz zużyte. Dlatego właśnie została wymyślona rekuperacja powietrza. Polega ona na odzyskiwaniu ciepła ze zużytego powietrza, zanim ucieknie ono z domu i ogrzewaniu tym ciepłem powietrza, które do domu wpada. Proces ten przeprowadza urządzenie nazwane rekuperatorem. Dzięki niemu mieszkania lub domu nie trzeba nieustannie ogrzewać. Rekuperacja powietrza ma znaczący wpływ na rachunki za ogrzewanie. Chociaż zakup rekuperatora nie jest małym wydatkiem, szybko zwraca się on w postaci mniejszych rachunków za prąd czy gaz. Urządzenia są dostępne w marketach budowlanych, wystarczy poprosić obsługę o pomoc przy wyborze.