Jak dobrać systemy rynnowe do dachu?

Nie ma dachu bez rynny. Te dwa obiekty tworzą nierozłączną, wzajemnie wspierającą się parę. Ułożone pod skosem pokrycie dachowe sprawia, że woda spływa do rynny, a rynna następnie odprowadza efekt opadów na dół. Każdy budynek powinien więc być wyposażony w system rynnowy. Dzięki temu żaden deszcz nie będzie mu straszny.

Żeby jednak woda mogła dobrze spływać, system rynnowy musi być dobrany odpowiednio do dachu. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Za każdym razem trzeba patrzeć się na to, jaki charakter ma dane pokrycie dachowe, i w stosunku do tego powinno się dobierać konkretne systemy. Co więc należy wziąć pod uwagę? Przede wszystkim trzeba pamiętać o powierzchni i o kształcie dachu. Musi być bowiem wiadome, jaki dokładnie obszar ma ulec odwodnieniu. W stosunku do tego oraz do nachylenia pokrycia będzie bowiem dobierany rozmiar rynien. Nie tylko zresztą ich. Równie ważne są rury spustowe. To właśnie one wszystkie tworzą całość, jaką jest system rynnowy.

Najważniejsze aspekty

Podczas dobierania systemu rynnowego do dachu ważne jest to, aby pamiętać nie tylko o rozmiarach rynien oraz rur spustowych, lecz także o ich kształcie. Musi to być kształt przede wszystkim funkcjonalny, a więc taki, który umożliwi swobodne spadanie wody. Nie da się ukryć, że rynny nie są elementami, w przypadku których główną rolę odgrywałaby estetyka. Wystarczy im więc w pełni użyteczność. Dlatego też powinny być one wykonane z odpowiedniego materiału. Odpowiedniego, czyli takiego, który zapewni największą odporność na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Rynny mają bowiem do siebie to, iż przez dwadzieścia cztery godziny na dobę są wystawione a to na działanie deszczu, a to na działanie śniegu, a to na działanie słońca. Jaki materiał najlepiej zabezpiecza przed wpływem tych czynników? Z jednej strony jest to stal, a z drugiej polichlorek winylu, które ma tę dodatkową zaletę, iż nie poddaje się korozji. Tak właśnie prezentują się najważniejsze aspekty doboru systemów rynnowych do dachu.