Jakie panele wybrać do salonu?

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym na ogół podejmujemy gości i celebrujemy ważne rodzinne uroczystości. Jednocześnie jest także miejscem, które będzie intensywnie użytkowane również na co dzień – tu często spotykają się wszyscy domownicy, relaksując się, spędzając czas przy kominku czy po prostu ciesząc się swoim towarzystwem. Materiały używane do jego wykończenia – w tym podłoga muszą więc oferować zarówno atrakcyjny wygląd, jak i gwarantować łatwe utrzymanie w czystości oraz dobrą wytrzymałość. Jednymi z najczęściej wybieranych rozwiązań są panele podłogowe. Wielu użytkowników staje przy ich zakupie przed dylematem, czy lepiej zdecydować się na panele laminowane, drewniane, czy wybrać winylowe. Przekonajmy się, jakie są ich zalety.

Panele laminowane

Panele laminowane powstają przez połączenie rdzenia wykonanego z materiału drewnopochodnego np. płyty MDF albo HDF z okładziną zrobioną z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest atrakcyjny wygląd, dobra odporność na ścieranie, o ile wybierzemy produkt odpowiedniej klasy, a także niezła wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Są oferowane z nadrukami naśladującymi różne rodzaje materiałów podłogowych – drewno, kamień naturalny, a nawet ceramikę.

Panele winylowe

Panele winylowe są wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Są więc bardzo odporne na działanie wody oraz mogą uzyskiwać dobre wyniki, jeśli chodzi o wytrzymałość na ścieranie i obciążenia. Są też stosunkowo ciche. Do ich zalet należy też zaliczyć powierzchnię, która może przypominać fakturę różnych materiałów od usłojenia drewna po lekko chropowaty gres. Panele łatwo jest utrzymywać w czystości, nadają się też bardzo dobrze na ogrzewanie podłogowe.

Panele drewniane

Panele drewniane mają zwykle wierzchnią warstwę wykonaną z naturalnego drewna, a rdzeń zrobiony jest z płyty drewnopochodnej. Wyróżniają się swoim zróżnicowanym wyglądem i wybarwieniem, sprawiając, że podłoga staje się bardzo urozmaicona. Są też ciche i ciepłe oraz pomagają w tworzeniu przytulnego klimatu, zachowując zarazem bardzo atrakcyjny wygląd.