Wałek czy pędzel do malowania?

Jeżeli planujesz remont mieszkania albo wykańczasz nowy dom i chcesz pomalować ściany na wymarzone kolory, to oprócz farby będziesz musiał zakupić odpowiednie akcesoria malarskie. Najważniejszy jest wybór narzędzia, którym będziesz nanosił farbę na wybrane powierzchnie. Możesz zdecydować się na wałek albo pędzel. Każde z tych narzędzi jest polecane do nieco innych zastosowań, dlatego, zanim skierujesz swoje kroki do sklepu z materiałami budowlano-wykończeniowymi, przeczytaj, czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny pędzel, czy wałek!

Czym charakteryzują się pędzle do malowania?

Pędzle do malowania są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dopasować ich wielkość do planowanej pracy. Mogą być wykonane z włosia naturalnego albo sztucznego. Ich rozmiary oraz specyficzna budowa sprawiają, że jest to narzędzie idealne do prac malarskich wymagających precyzji. Pędzel będzie więc doskonałą propozycją, jeżeli musisz pokryć farbą niewielkie elementy, krawędzie albo styki ścian. 

To nieocenione narzędzie przy precyzyjnym domalowywaniu trudno dostępnych miejsc (np. rogów pomieszczeń), do których nie można dostać się, używając wałków. Jeśli musisz nałożyć farbę na tynki albo inne szorstkie powierzchnie, wybierz pędzel, który dzięki długiemu i elastycznemu włosiu dotrze w każde zagłębienie. Niestety nieumiejętne posługiwanie się tym narzędziem może spowodować powstanie nieładnych zacieków, dlatego zawsze nakładaj farbę tylko na końcówki włosia, a podczas malowania nie dociskaj pędzla zbyt mocno do ściany.

Czym charakteryzują się wałki do malowania?

Wałki to idealne narzędzie malarskie, jeśli musisz pokryć farbą duże i gładkie ściany. Dzięki swoim sporym rozmiarom wałki zapewniają szybszą i bardziej wydajną pracę. Długość runa na wałku powinna być dostosowana do rodzaju malowanej powierzchni – im jest ona gładsza, tym krótsze powinno być runo. Używając wałka, będziesz mógł sprawnie i wydajnie rozprowadzać cienką warstwę farby na swoich ścianach. Unikniesz też ryzyka powstawania nieestetycznych zacieków.

Co wybrać – wałek czy pędzel?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup i pędzla, i wałka. Taki zestaw pozwoli Ci bowiem estetycznie, sprawnie, szybko i wydajnie pokryć farbą ściany oraz sufity Twojego domu. Wałka używaj do dużych powierzchni, pędzlem maluj trudno dostępne lub chropowate miejsca.