Jak układać panele dachowe na rąbek?

Panele dachowe na rąbek stojący od dłuższego czasu stanowią niezwykle popularne rozwiązanie, choć ich montaż nie należy do najłatwiejszych. Mowa tu zwłaszcza o osobach nie posiadających dużej wprawy w tej materii. Z kolei w kwestii układania tego rodzaju paneli dachowym, kluczową kwestię stanowi odpowiednie przygotowanie podłoża w postaci właściwej podkonstrukcji wykonanej według zaleceń sztuki dekarskiej. Następnym krokiem będzie tu przygotowanie, a następnie zamontowanie obróbek blacharskich w tym pasa nadrynnowego oraz rynien koszowych.

Kluczową kwestią przy układaniu paneli na rąbek stojący jest montowanie ich w taki sposób, by znajdowały się one w pozycji prostopadłej w stosunku do okapu. Należy także wysunąć je poza okap o 4 do 5 cm. Następnie zwijamy panel w celu uniknięcia jego zaczepiania o listwę startową, pozostawiając jednocześnie małą szczelinę o szerokości 4-5 mm. To bardzo ważne ze względu na kurczenie się i rozciąganie paneli pod wpływem działania skrajnych temperatur.

Odległości między połączeniami

Odpowiednie pozostawienie przerw dylatacyjnych ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o estetykę wykonania paneli dachowych na rąbek stojący, ponieważ pomijając ten krok, sprawimy, że blacha w niedługim czasie ulegnie nieestetycznemu wygięciu. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię drobnych nierówności pojawiających się czasem na krawędziach dachu w trakcie montażu tego rodzaju paneli, to warto tu wspomnieć, iż można je w późniejszym czasie skutecznie zakryć obróbkami blacharskimi.

Kolejną ważną sprawą, o której warto nadmienić w kontekście montażu paneli na rąbek stojący, jest zachowanie właściwych odległości między miejscami połączeń. Powinny one wynieść minimum 70 cm, natomiast jeśli chodzi o szerokość zakładu, to mowa tu o 25-40 cm, jednak im mniejszy jest kąt nachylenia połaci, tym większy zakład trzeba zrobić. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że przed połączeniem wymagane jest rozbicie dolnego panelu na zewnątrz na 1 mm.