Jak wybrać bramę garażową – na co zwrócić uwagę?

Garaż bramę mieć musi. Dawniej sprawa była prosta. Wstawiało się praktycznie wszędzie bramę rozwieraną i nie było dyskusji. Dziś postęp technologiczny jest tak duży, że nie do końca wiadomo, w którym kierunku pójść: bramy uchylnej, segmentowej, a może roletowej?

Rodzaje współczesnych bram garażowych

Idealna brama garażowa będzie dopasowana do potrzeb klienta pod każdym względem: wielkości posesji, rodzaju garażu, czy też możliwości finansowych. Obecnie spośród szeregu różnych bram garażowych, największą popularnością cieszą się bramy segmentowe i uchylne. Te pierwszego typu, zapewniają wysoką izolację termoakustyczną, dlatego często polecane są jako bramy do domów z ogrzewanym garażem w bryle budynku, czy też takim, które będzie pełnić funkcję również przydomowego garażu.

Drzwi uchylne to krok w stronę nowoczesności, jednak jego minusem jest konieczność zapewnienia dość sporej ilości miejsca przed drzwiami, żeby otworzyć garaż. Do krótkich podjazdów, podobnie jak do małych garaży wolnostojących sprawdza się bramy rolowane, Zajmują mało miejsca, a do tego dobrze chronią przed włamaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej?

Przede wszystkim wybierając bramę garażową, trzeba dopilnować parametrów technicznych wybranego rozwiązania pod względem i wyglądu i wykończenia. Ważne jest sprawdzenie współczynnika przenikania ciepła U, który obecnie dla bram wynosi  1,3 W/(m2 K).3, a nie tak jak dawniej przed 2021 rokiem 1,5 W/(m2 K). Ucieczce ciepła z garażu, a tym samym domu skutecznie przeszkodzi zarówno budowa wypełnionych pianką poliuretanową o niskim współczynniku przewodzenia λ stalowych (o grubości minimum 40 mm), jak i dobra uszczelka. Trzeba zwrócić uwagę na ochronę akustyczną, a także możliwość dobrania wariantów wykończenia, gdyż nie ukrywajmy walory estetyczne bramy garażowej, również mają znaczenie, mowa tu o podchwytach,  ryglach, różnego rodzaju przeszkleniach.