Na czym polega cięcie płyt OSB?

Płyty OSB to dość tani materiał drewno pochodzący, wykorzystywane najczęściej w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Jest również wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny. Dowiedz się, na czym polega cięcie płyt OSB.

Frezowanie płyt OSB

Dzięki cięciu płyt OSB można uzyskać powtarzalne kształty i rozmiary wielu sztuk obrabianego materiału. Płytę OSB frezuje się najczęściej frezami o średnicy od 8 do 16 mm. Proces ten jest stosunkowo szybki i daje zadowalające rezultaty. Przez to, że płyta OSB ma niejednorodną strukturę, nie zaleca się frezowania w tym materiale drobnych detali i kształtów oraz ich grawerowania. Efekty takich obróbek, zapewne nie będą zadowalające, szczególnie gdy istnieją inne materiały stworzone do tego celu. Kiedy konstrukcja budowlana wymaga uzyskania z płyt OSB unikatowego kształtu, warto skorzystać z metody cięcia CNC. Cięcie płyty za pomocą tej techniki umożliwiają uzyskanie skomplikowanych form w dużych ilościach. Płyty OSB do frezowania mocuje się za pomocą podciśnienia do stołu próżniowego, przy tym już nie istnieje potrzeba zastosowania innych mocowań mechanicznych.

Cięcie płyt OSB

Niezależnie czy dany projekt budowlany zakłada cięcie większej, czy też mniejszej ilości płyt OSB, warto zadbać o odpowiednie wykonanie tej pracy. Wykonany projekt, na podstawie którego podaje się wycenę realizacji, pomoże określić liczbę potrzebnych płyt OSB do każdego z projektu. Warto pamiętać, że projekt powinien być wykonany w skali 1:1, w milimetrach, a wszystkie wektory powinny być zamknięte. Jeśli przygotowanie takiego projektu sprawia trudność, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy również doradzą jak najlepszy sposób cięcia płyt OSB.